Informacje

Praktyka objazdowa naszych studentów w Niemczech 03.09.2013 22:55

W dniach od 1 do 12 lipca br. piętnastoosobowa grupa studentów kierunku „Technologia Chemiczna” (III roku I stopnia i I roku II stopnia) wzięła udział w wyjazdowej praktyce w Niemczech.

Program praktyki obejmował odwiedzenie niemieckich instytutów naukowo-badawczych, zajmujących się badaniami i rozwojem technologii chemicznych, nowych materiałów, przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz przedsiębiorstw przemysłowych branży motoryzacyjnej. Studenci mieli okazję poznać tematykę i zakres prac badawczych prowadzonych w odwiedzonych instytutach, prowadzonymi w nich pracami rozwojowymi i wdrożeniowymi, a także z wyposażeniem ich laboratoriów i pracowni.

Spotkania z pracownikami instytutów, studentami i doktorantami były okazją do porównania sposobów kształcenia i przygotowania studentów do pracy za granicą oraz do zebrania propozycji współpracy i zapoznania się z możliwościami wykonywania prac dyplomowych lub wzięcia udziału w realizowanych tam projektach badawczych.

Wizyty w przedsiębiorstwach dały pogląd o skali produkcji przemysłowej, problemach związanych z organizacją produkcji i logistyką, zapewnieniem i badaniem jakości, itp. Największe wrażenie zrobiła oczywiście skala produkcji w takich firmach jak Mercedes czy Porsche. Ale również wizyta w browarze w Monachium połączona z degustacją wyrobów biotechnologicznych pozostawiła niezapomniane wrażenia.

Studenci mogli przekonać się, że wyposażenie naszej uczelni nie odbiega od poziomu światowego, a przekazywana im wiedza wykorzystywana jest w codziennej praktyce przemysłowej.

 

W czasie wolnym uczestnicy praktyki mogli poznać zabytki i życie codzienne w odwiedzanych miejscowościach. Wśród atrakcji trzeba wymienić zwiedzanie takich miast jak Drezno, Monachium, Stuttgart, Norymberga czy Wurzburg. Wielkie zainteresowanie wzbudziły bardzo ciekawe muzea firm Mercedes i Porsche z eksponatami sięgającymi początków motoryzacji. Nie mniej ciekawe było Deutsches Museum w Monachium z wielkimi zbiorami eksponatów ilustrujących rozwój prawie wszystkich dziedzin techniki.

Praktykę zorganizowali pracownicy Instytutu Polimerów – pełnomocnik Dziekana WTiICh ds. Praktyk Studenckich dr inż. Ryszard Pilawka i dr inż. Krzysztof Gorący.

Wyjazd sfinansowany został dzięki dotacji DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst, Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej), dofinansowaniu Dziekana WTiICh oraz wpłat studentów.

 

 

Cele wizyt:

 

-     BAM Bundesanstalt für Materialforschung und –prüfung, (Państwowy Urząd Badania i Testowania Materiałów) Berlin

 

-     Institut für Leichtbau und Kunststofftechnik, Technische Universität Dresden (Instytut Materiałów Lekkich i Tworzyw Sztucznych)

 

 

-     Lehrstuhl für Polymere Werkstoffe, Universität Bayreuth (Katedra Materiałów Polimerowych)

 

 

-     Lehrstuhl für Kunststofftechnik, Universität Erlangen-Nürnberg (Katedra Techniki Tworzyw Sztucznych)

 

-     Steinbichler Optotechnik GmbH, Neubeuern (producent urządzeń do badań nieniszczących NDT)

-     Franziskaner Brauerei, München (browar)

-     Deutsches Museum, München (muzeum techniki)

 

-     Porsche Werk, Stuttgart (fabryka Porsche)

 

 

-     Porsche Museum, Stuttgart

 

 

-     Daimler AG, Mercedes Werk Sindelfingen (fabryka Mercedesa)

 

 

-     Mercedes Museum, Stuttgart

 

-     Kunststoff Forschung und –entwicklung SKZ - KFE GmbH, Würzburg (Centrum Badania i Rozwoju Tworzyw Sztucznych)

 Fotorelacja z praktyki

  (format:  pdf, rozmiar:  4,77 MB)