Wręczono „Polskie Noble” 03.12.2015 18:59

W dniu 2 grudnia 2015 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), zwane też czasem "polskimi Noblami". Otrzymali je profesorowie Stanisław Penczek, Kazimierz Rzążewski i Jerzy Jedlicki.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt przyznania tej nagrody prof. dr hab. Stanisławowi Penczkowi, wybitnemu znawcy teorii polimeryzacji. To właśnie za opracowanie teorii polimeryzacji z otwarciem pierścienia i jej wykorzystanie do syntezy polimerów biodegradowalnych, Profesor Penczek otrzymał nagrodę FNP w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.

Prof. Penczek jest chemikiem specjalizującym się w chemii organicznej i chemii polimerów, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności. Przez 30 lat (1974-2004) był kierownikiem-założycielem Zakładu Chemii Polimerów w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych w Łodzi, w którym nadal aktywnie prowadzi swoją grupę badawczą. Przez prawie 20 lat był członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Chemicznego, a w 2005 roku został wybrany na członka Zarządu Międzynarodowej Unii Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC). Nie sposób też zliczyć szereg nagród naukowych, orderów i dystynkcji (nagroda Polskiej Akademii Nauk, Medal Osobisty Francuskiej Akademii Nauk, Medal Osobisty Japońskiego Towarzystwa Nauk o Polimerach, i wiele innych), które otrzymał Laureat. Profesor jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Piotra i Marii Curie w Paryżu oraz Rosyjskiej Akademii Nauk.

Uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie była okazją do złożenia osobistych gratulacji przez licznie przybyłe na to wydarzenie środowisko „polimerowców” z całej Polski. W imieniu Instytutu Polimerów naszej Uczelni serdeczne gratulacje na ręce Laureata złożyła dyrektor Instytutu, prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray.