Informacje

Noc Naukowców 2018 w Instytucie Polimerów 24.10.2018 23:32

W dniu  28-29 września 2018 roku, po raz kolejny nasz Instytut miał okazję zaprezentować wszystkim ciekawskim, tym młodszym i tym bardziej dojrzałym, jak pasjonująca jest nauka, zwłaszcza ta o polimerach! Odwiedziło nas prawie 1000 osób, w wieku od lat 5 do ... (górną granicę trudno określić :-). Niezależnie od wieku, wszyscy zwiedzający mogli zobaczyć proces drukowania 3D z polimeru ABS na przykładzie logo Instytutu Polimerów. Uczestnicy mogli zobaczyć też jak powstaje projekt obiektu do druku 3D. Zaprezentowano przedmioty wydrukowane wcześniej, np. model szczęki czy komory serca. Zainteresowani otrzymali na pamiątkę wydrukowane logo Instytutu Polimerów jako zawieszkę na smyczy ZUT-u. Zaprezentowano również proces wytwarzania mikroskopijnych kapsułek polimerowych, a każdy uczestnik mógł zrobić je samodzielnie. Zwiedzający mogli śledzić jak odbywa się proces uwalniania substancji zamkniętych w kapsułkach, tak jak to ma miejsce w farmacji. Inne ciekawe eksperymenty dotyczyły procesu wytwarzania pudełek („PRZYDAsi”) z użyciem wtryskarki, a zwiedzający mogli też zapoznać się z procesami recyklingu tworzyw sztucznych. Inne ciekawe eksperymenty dotyczyły napylania elektrostatycznego farb proszkowych, a uczestnicy mogli obserwować proces lub samodzielnie napylać farby na podłoża stalowe (pamiątką były samodzielnie pomalowane blaszki). Zwiedzający mogli też zapoznać się z urządzeniami do badań antykorozyjnych właściwości materiałów powłokowych.

Tak ciekawy program został przygotowany i przedstawiony przez liczne grono pracowników i doktorantów Instytutu w osobach: dr hab. inż. Krzysztofa Kowalczyka, dr inż. Ewy Wiśniewskiej, dr inż. Jolanty Janik, dr inż. Agnieszki Piegat, dr inż. Piotra Sobolewskiego, dr inż. Marty Piątek-Hnat, mgr inż. Agaty Niemczyk, mgr inż. Grzegorza Krali, mgr inż. Wojciecha Ignaczaka, mgr inż. Jakuba Orlikowskiego i mgr inż. Jakuba Łopińskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również eksperymenty przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe "Alfa Reaktywni", którego opiekunem naukowym jest dr inż. Marta Piątek-Hnat. Studenci pokazali zwiedzającym w jaki sposób mogą samodzielnie wykonać „glutka”, zarówno ze związków chemicznych (PVA i boraks), jak i powszechnie dostępnych (kleju do papieru i płynu do prania).

Jeśli ktoś nie miał okazji zobaczyć tych wszystkich pasjonujących eksperymentów, to nic straconego - już dziś zapraszamy na kolejną Noc Naukowców, która odbędzie się za rok!

23.jpg 24.jpg

12.jpg

21.jpg

25.jpg

13.jpg

22.jpg

14.jpg

27.jpg

kolo.jpg

Studenci Koła Naukowego "Alfa-Reaktywni"